Droga Krzyżowa

Wzdłuż murów twierdzy jasnogórskiej od południa, zachodu i północy wznoszą się monumentalne stacje Drogi Krzyżowej, wzniesione w l. 1898-1913 z inicjatywy przeora o. Euzebiusza Rejmana, ufundowane z ofiar pielgrzymów. Składają się z grup figur z brązu projektu wybitnego rzeźbiarza Piusa Welońskiego (1840-1931), ustawionych na wysokich cokołach z łamanego granitu, w górnej części z marmuru, zaprojektowanych przez architekta Stefana Szyllera. Sięgają korony murów, aby wierni mogli odprawiać nabożeństwo idąc po wałach. Tło dla Drogi Krzyżowej stanowi park, a roślinność wokół stacji została posadzona z rozmysłem, tak by swoim symbolicznym znaczeniem podkreślić ich wymowę.

STACJA X – PAN JEZUS Z SZAT OBNAŻONY

Chrystus w koronie cierniowej stoi na Golgocie. Dwóch rzymskich legionistów zdejmuje z Niego szaty, jeden stojąc, drugi klęcząc. Przed cokołem stacji leży krzyż.

STACJA XIV – PAN JEZUS ZŁOŻONY DO GROBU

Półkolisty relief, przedstawiający Chrystusa złożonego do grobu i zgromadzonych wokół uczniów, otacza kamienne obramienie, na którym stoi krzyż. Po bokach znajdują się figury zbrojnych strażników.

Close Menu